Doğal taşlar milyonlarca yıllık yerin derinliklerinde tektonik hareketlerle oluşur. Magmanın yeraltı çatlaklarına akmasıyla erimiş kayalar ve çeşitli minarallerln birleşmesiyle büyük basınç ve ısı altında bir araya gelirler. Soğurken de birleşerek kristalleri ve doğal taşları oluştururlar. Bu oluşum sonunda doğal taşlar elektromanyetik enerjiyi içlerinde toplarlar. İnsanoğlunun doğal taşların enerjilerinden faydalanmaya başlamaları M.Ö ye kadar dayanır.
 

   Doğal taşların bu enerjilerinden yararlanmanın da en iyi yolu teninize temas etmeleridir. Doğal taşlar teninize temas ettikçe içlerindeki enerjileri sizlere ve etraflarına yayarlar. Aynı zamanda da sizden aldıkları negatif enerjileri içlerine toplarlar. Bu negatif enerjilerden kurtulmak için de doğal taşlarınızın enerji temizliğini düzenli yapmalısınız. Eğer bu işlemi yapmazsanız doğal taşınızın bu enerjilerinden faydalanamayabilirsiniz. Doğal taşların enerji temizliğini yapmanın birden fazla yöntemi vardır ve aralarından istediğiniz bir yöntemi seçerek bu işlemi yapabilirsiniz. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak


1. Su İle Temizleme Yöntemi
Akan bir suyun altında veya su doldurulmuş bir kabın içerisinde 2-3 dakika bekleterek taşlarınızın temizliğini yapabilirsiniz. Bu yöntemi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.


2. Toprak
Açık alandaki bir toprağa gömerek 1 gece bekletmeniz yeterlidir. Topraktan çıkardığınızda üzerindeki toprağı temizlemek için su ile yıkayıp kullanabilirsiniz. Bu işlemi ayda bir kere yapmanız yeterli olacaktır. Saksı toprağını önermeyiz. Çünkü doğal taşlar içlerindeki negatif enerjiyi toprağa vereceğinden saksıdaki çiçekleri de etkileyebilmektedir. Ana toprağa bahçenize gömmenizi öneririz.


3. Tütsü
Tütsünüzü yakarak yaklaşık 5 dakika boyunca doğal taşınızı tütsünüzün dumanında tutmanız yeterlidir. Tütsü dumanının taşlarınızın hepsine temas etmesine özen gösterin. Ayrıca tütsü yakarak bulunduğunuz ortamın enerjisini de dengelemiş olursunuz.


4. Mum Işığı
Doğal taşlarınızı yaktığınız mumun etrafına koyarak enerji temizliğini yapabilirsiniz.


5. Ay Işığı
Özellikle bulutsuz ve dolunayın olduğu gecelerde ay ışığından çok güzel bir şekilde taşlarınızın enerji temizliği için yararlanabilirsiniz.


6. Tuz Lambası
Doğal taşlarınızı tuz lambanızın yanına koyarak taşlarınızı arındırabilirsiniz.


7. Selenit Taşı
Selenit taşı kendi kendini ve etrafındaki taşları da temizleyebilen bir taştır. Selenit taşınız veya kaseniz varsa taşlarınızı onun üzerine koyup enerjilerini nötrleyebilirsiniz.